Rozmiarówka pasków

Rozmiary pasków – wszystko co trzeba wiedzieć

Kupując pasek w sklepie stacjonarnym sprawę masz prostą. Nie musisz nawet iść do przymierzalni, by sprawdzić, czy dany pasek będzie odpowiedni. W przypadku zakupów przez internet koniecznie właściwie określ swój rozmiar.

Najczęściej producenci podają rozmiary pasków, licząc od klamry do środkowej dziurki. To daje możliwość manewru o kilka dziurek w jedną lub drugą stronę, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj, że jeśli dana marka podaje długość całkowitą paska, podczas zakupu, dolicz do swojego obwodu w pasie około 14-17 dodatkowych centymetrów, by po zapięciu paska włożyć jego końcówkę w kolejną szlufkę. Dzięki temu będzie się prezentował naprawdę dobrze.

Tabela rozmiarów pasków damskich

Rozmiar paska 34/75 36/80 38/85 40/90 42/95 44/100
Rozmiar paska XS S M L XL XXL
Obwód w pasie ok. [cm] 70-80 75-85 80-90 85-95 90-100 95-105

Tabela rozmiarów pasków męskich

Rozmiar paska 36/90 38/95 40/100 42/105 44/110 46/115
Rozmiar paska S M L XL XXL XXXL
Obwód w pasie ok. [cm] 85-95 90-100 95-105 100-110 105-115 110-120

Jak dobrać rozmiar paska?

Pasek do spodni, lecz również do sukienki, spódniczki, kombinezonu, płaszcza to praktyczne akcesorium, ale również istotny element stylizacyjny. Aby jednak spełniał należycie swoją funkcję, podtrzymywał elementy garderoby we właściwym miejscu, a przy tym wyglądał atrakcyjnie i podkreślał Twój look, musisz właściwie wybrać jego rozmiar.

W celu określenia odpowiedniego rozmiaru paska męskiego lub damskiego trzeba zacząć od zmierzenia swojego obwodu w pasie. Bardzo ważne jest, by zrobić to na odpowiedniej wysokości, czyli w tym miejscu, gdzie pasek będzie stosowany. Z reguły męski pasek noszony jest tuż pod pępkiem. Damski pasek do biodrówek będzie potrzebny dłuższy niż do spodni z wysokim stanem. Mierz się na stojąco, bez ubrania. Możesz również włożyć miarkę krawiecką za szlufki ulubionych spodni i w ten sposób określić, jak długi pasek będzie spełniał swoją rolę. Ważne tu jednak jest odpowiednio ciasne ściśnięcie miarki.

Jaki rozmiar paska wybrać?

Wielu producentów ułatwia podjęcie tej decyzji, stosując taką samą rozmiarówkę literową, jak w przypadku innych elementów garderoby, bluzek, koszulek, sukienek, czyli najczęściej w przedziale XS-XXL.

W podanej przez nas tabeli znajdziesz odpowiednio rozmiarówkę literową, oznaczenia europejskie: damskie 34-44 i męskie 36-46, a także przypisane im wartości obwodu w pasie co 10 centymetrów. Jeśli zatem jesteś kobietą, masz obwód w pasie 77 cm, wybierz pasek S, czyli 36/80.

Co, jeśli żaden z dostępnych w sklepach rozmiarów nie pasuje?

Osoby bardzo szczupłe, które mają trudność ze znalezieniem paska, w odpowiednim rozmiarze, korzystają czasem z usług kaletnika. Specjalista w tym fachu wykona estetyczne dodatkowe dziurki. Można także zrobić je samodzielnie, wykorzystując do tego celu specjalny dziurkacz obrotowy do pasków. Warto jednak podczas zakupu wybrać taki pasek, którego forma pozwala na dorobienie dziurek bez ryzyka zniszczenia lub utraty uroku produktu. Na rynku dostępne są także paski damskie, na których ozdobne dziurki ciągną się od klamry do samego końca. To najbezpieczniejszy wybór dla kobiet o drobnej budowie ciała.

Trudniej sytuacja wygląda u osób noszących duże rozmiary. Za krótki pasek będzie się nieładnie wrzynał w ciało, powodował dyskomfort i psuł cały efekt stylizacyjny, o ile w ogóle będzie można go zapiąć. W takim przypadku warto rozważyć zrobienie paska na zamówienie.