Rozmiarówki butów niemowlęcych

Niemowlak tak samo jak większe dziecko potrzebuje odpowiedniego obuwia. Dzieci w wieku do 12 miesięcy często podrywają się do chodzenia a wcześniej, przebywając w wózku, energicznie ruszają nóżkami. Przez małe stopy ucieka również ciepło, dlatego warto zadbać nie tylko o komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszego malucha. O tym jak dobrać buty dla niemowlaka, czym są niechodki oraz czym kierować się przy wyborze odpowiedniego obuwia dla naszego dziecka, dowiesz się z poniższego materiału.

Rozmiary butów niemowlęcych

CM UK EU US Wiek
9.7 01 17 02 0 - 12 m-cy
10.2 01.5 18 02 0 - 12 m-cy
10.6 02 18 03 0 - 12 m-cy
11 02.5 18 03 0 - 12 m-cy
11.4 03 19 04 0 - 12 m-cy
11.9 03.5 20 05 0 - 12 m-cy
12.3 04 20 05 0 - 12 m-cy

Jak dobrać buty dla niemowlaka?

Ponieważ stopy dziecka w pierwszych miesiącach rosną bardzo szybko odpowiedni dobór obuwia stanowi nie lada wyzwanie. Buty mają bowiem istotny wpływ na rozwój dziecka i powinny każdorazowo być nie większe o 0,5-1 cm niż mała stopka. Unikajmy kupowania za dużego obuwia, licząc, że dzięki temu dziecko będzie mogło użytkować je dłużej. Dokładamy mu dodatkowego ciężaru nieproporcjonalnego do jego masy ciała. Unikajmy również kupowania butów „na styk” które będą uciskać małe stopki.

By właściwie określić rozmiar bucika możesz wykonać prosty, domowy test. W tym celu przyłóż do czystej kartki papieru gołe stopki i dokładnie obrysuj ich kształt. Zmierz odrysowane obie stopki zaczynając od środka pięty do najdłuższego palca w linii prostej. Przy wyborze obuwia zawsze kieruj się długością większej stopy. Do uzyskanej długości dolicz zapas 0,5-1cm. Pomiarów stóp dziecka najlepiej dokonywać po południu – wtedy stopy zawsze są nieco większe niż rano.

Decydując się na zakup odpowiedniego rozmiaru buta z pomocą przychodzi również portal Sizees.pl który porządkuje wszystkie tabele z rozmiarami dla najmłodszych.

Niechodki - co to jest?

Niechodki to buciki przeznaczone dla dzieci w wieku do 12 miesiąca życia, które jak wskazuje nazwa jeszcze nie chodzą. Mogą je nosić zarówno niemowlaki, jak i noworodki. Mogą one również posłużyć szczęśliwym rodzicom do ogłoszenia radosnej nowiny. Ten miękki i wygodny typ obuwia przydaje się w szczególności jesienią oraz zimą. Niechodki można nosić w domu, a także na zewnątrz. Buty te często nazywa się również papuciami, butami niedochodzenia czy kapciuchami.

Czym kierować się przy wyborze obuwia niemowlęcego?

Kupując buciki dla dziecka warto poza właściwym rozmiarem zwrócić również uwagę na:

  • Jakościowy materiał - buciki powinny być wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów, które będą zachowywały elastyczność i przylegały do małej stopki a przy tym będą lekkie.
  • Wyprofilowaną wkładkę - powinna być lekko podwyższona na wysokości śródstopia. Unikajmy modeli które we wnętrzu bucika mają umieszczone szwy bądź posiadają nierówności wpływające na komfort noszenia.
  • Łatwość zakładania i zdejmowania - zdecydujmy się na buciki wkładane bądź zapinane na rzepy. Będą dużo wygodniejsze niż modele wiązane. Dla najmłodszych polecane są modele z okrągłymi noskami, czyli buciki które nie uciskają małych paluszków.
  • Czyszczenie - wybierajmy buty które możemy wyczyścić, gdy się ubrudzą. Dzięki temu nie tylko zadbamy o komfort noszenia, ale również o higienę.

Zobacz także: