Rozmiarówka czapek

Rozmiary czapek

RozmiarObwód głowy [cm]
54S53 - 55 cm
56M55 - 57 cm
58L57 - 59 cm
60XL59 - 61 cm
62XXL61 - 63 cm

Jak dobrać rozmiar czapki damskiej i męskiej?

Podczas zakupu czapki w sklepie stacjonarnym zazwyczaj nie ma problemu z tym, by przymierzyć wybrany model i przekonać się, czy pasuje wielkościowo. Jednocześnie od razu możesz sprawdzić jak leży i jak w niej wyglądasz. Nieco trudniej jest w przypadku zakupu czapki online. Możliwość robienia zakupów przez internet daje mnóstwo wygody, pozwala oszczędzić czas, a często i pieniądze. Aby jednak zamówić czapkę we właściwym rozmiarze, musisz dowiedzieć się, jaki rozmiar nosisz. Aby to ustalić, potrzebne będzie zmierzenie obwodu głowy. Zasadniczo jest to podstawowy parametr, który wpływa na rozmiar czapki zarówno damskiej, męskiej, jak i czapki dziecięcej. Co ważne, w przypadku czapek, przeważnie nie ma podziału na płeć. Rozmiarówka dla kobiet i mężczyzn jest z reguły taka sama. Na rynku wiele czapek to tak zwane unisexy, czyli czapki uniwersalne, które z powodzeniem mogą nosić panie i panowie. Kobiety często też pożyczają czapki od swoich partnerów, jeśli akurat kompletują luźną, streetwearową stylizację i czapka sportowa świetnie ją uzupełni. Czapki z daszkiem występują w bardzo wielu odsłonach, dzięki czemu każdy może wybrać taką, która najlepiej podkreśli jego kształt twarzy i głowy.

Warto zaznaczyć, że wiele modeli czapek posiada wygodną regulację, która pozwala na lekką modyfikację rozmiaru i dopasowanie go do swoich potrzeb. To świetne rozwiązanie w przypadku osób, którym trudno jest dobrać odpowiedni rozmiar czapki, bo jeden jest zbyt ciasny, drugi za luźny. Sportowe czapki z daszkiem najczęściej reguluje się za pomocą paska usytuowanego z tyłu głowy, rzepu lub plastikowego zapięcia. Są także na rynku modele czapek z wszytą gumką, która również delikatnie dostosowuje się do obwodu głowy właściciela.

Pamiętaj, że nie bez znaczenia jest także głębokość czapki. Kupując model nachodzący głęboko na czoło, możesz potrzebować w innym rozmiarze niż w przypadku czapki zakładanej tuż poniżej linii włosów.

Jak wykonać pomiary?

Za pomocą centymetra krawieckiego, zmierz swój obwód głowy w najszerszym jej miejscu, czyli tak, by miarka przechodziła przez środek czoła. Wartość, którą otrzymasz, określa rozmiar czapki. Jeżeli Twój obwód głowy wynosi 56 centymetrów, wybierz czapkę w rozmiarze 56. Rozmiarówka, którą stosują marki posiadające w sprzedaży czapki, określana jest za pomocą liczb parzystych od 56 najczęściej do 62. Jeśli wynik Twojego pomiaru obwodu głowy jest nieparzysty np. 55, zdecyduj, czy wolisz nieco bardziej przylegającą czapkę, a wówczas wybierz model w rozmiarze 54, czy nieco luźniejszą 56. Wiele zależy również od kroju i materiału danej czapki. Pamiętaj, że sztywny, gruby materiał raczej nie rozciągnie się na Twojej głowie. Są jednak modele elastyczne, które najlepiej wyglądają tylko wtedy, gdy idealnie przylegają do skóry.

W niektórych przypadkach można się również spotkać z numeracją literową jak przy pozostałych elementach garderoby, czyli od S do XXL. Nie zawsze jednak obwód głowy idzie w parze z obwodem bioder i wzrostem. Warto o tym pamiętać i jeżeli dany producent stosuje rozmiarówkę literową, zawsze przed zakupem upewnij się, który rozmiar będzie na Ciebie pasował.